A Moszkvában zajló X. Tal-emlékverseny ötödik fordulójában Viswanathan Anand legyőzte az izraeli Borisz Gelfandot. A végjátékban az indiai exvilágbajnok tisztet áldozott, négy gyalogot kapott ellenértékként, és szabadgyalogjait Gelfand nem tudta feltartóztatni. Az örmény Levon Aronjan ellen az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik bástyavégjátékban remizett. Pontos védekezéssel az orosz Jan Nepomnjacsij kiharcolta a döntetlent Anish Girivel szemben, a holland nagymester megőrizte félpontos előnyét. Pontosztozkodás született az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov és az orosz Peter Szvidler, a kínai Li Chao és az orosz Jevgenyij Tomasevszkij játszmáiban is.

Moszkvában négy éve Viswanathan Anand és Borisz Gelfand világbajnoki döntőt játszott, akkor a híres Tretyakov Képtárm volt küzdelmük színhelye. A párharc a 12 klasszikus gondolkodási idejű játszmák után 6-6-ra állt, Anand a harmadik rapidparti megnyerésével védte meg világbajnoki címét.

anand05

Viswanathan Anand és Borisz Gelfand a Tal-emlékverseny ötödik játéknapján ötvenötödször mérkőzött meg egymással, az exvilágbajnok negyven döntetlen mellett 8-6-ra vezetett, eggyel növelte győzelmeinek számát. A szicíliai védelem Rossolimo-változatában Anand a 15. lépésben újított, előnybe került. Az érdekes végjátékban Vishy tisztáldozattal állította nehéz feladat elé Gelfandot, ellenértékként négy gyalogot kapott, királyának segítségével gyalogjai sikeresen nyomultak előre. Borisz Gelfand az 59. lépésben feladta a partit, negyedik vereségét szenvedte el.

nepo05

A holland Anish Giri és az orosz Jan Nepomnjacsij a Grünfeld védelem ún. magyar változatában vívott elméleti párbajt is. Giri kicsit kedvezőbb állását nem tudta győzelemig fokozni, Nepomnjacsij pontosan védekezett.

c79ba05688b377d601d57c093a327fb5

Ötödször remizett az örmény Levon Aronjan. Hosszú manőverezés után gyalogot nyert az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik ellen, bástyavégjátékban azonban előnyét nem tudta érvényesíteni.

Pontosztozkodás született az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov és az orosz Peter Szvidler játszmájában is. Mamedgyarov jobb állásban ellenjátékot engedélyezett ellenfelének.

A kínai Li Chao és az orosz Jevgenyij Tomasevszkij békés partit játszott.

talbanner

Az 5. forduló eredményei:
Levon Aronjan (örmény, 2795) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2808) döntetlen (Angol megnyitás, 83)
Anish Giri (holland, 2755) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2740) döntetlen (Grünfeld védelem, 67)
Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2761) – Peter Szvidler (orosz, 2745) döntetlen (Királyindiai védelem, 50)
Li Chao b (kínai, 2746) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 41)
Viswanathan Anand (indiai, 2776) – Borisz Gelfand (izraeli, 2743) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 58)